Chole är en kryddig kikärtsgryta, i vissa regioner kallad chana masala. I Punjab-regionen där jag var, specifikt Amritsar, är den en väldigt populär street food-rätt och äts då oftast med kulcha, ett lätt fermenterat tunnbröd. Den är kryddig utan att vara stark och för en djupare smak av svart te som kikärterna får koka i. Det smakar inte te, men som sagt, en djupare smak. Försök att få tag på ett helt svart te utan smak, t ex darjeeling.
Jag förbereder gärna dubbel sats och fryser in. Den blir btw. godare om den får stå ett dygn så att smakerna får tid att utvecklas.
2-4 portioner
Kikärter
2,5 dl torkade kikärter
2 tsk svart te, en tepåse är smidigast
2 torkad röda chili
1 bit kanelstång
2 kardemummakapslar
2 lagerblad
1. Blötlägg kikärterna över natten.
2. Skölj kikärterna och häll ner i en kastrull. Täck med ca 2 cm vatten. Lägg ner tepåsen eller en tekula med te, chili, kanelstång, kardemumma och lagerblad. Koka upp och låt sjuda i 1-1,5 timme. Kikärterna ska bli mjuka. Om vattnet kokar bort för mycket, häll på lite extra.
Kryddor
0,5 dl rapsolja
1 tsk hel spiskummin (eller mald)
2 msk riven färsk ingefära
3 vitlöksklyftor, finhackade
2 gröna chili, finhackade
1 stor rödlök, finhackad
1 msk tomatpuré
2 dl krossade tomater
1 tsk gurkmeja
1 tsk mald koriander
1 tsk chilipulver
1 tsk garam masala
1 tsk torkad mangopulver, kan uteslutas
salt
Kryddor
1. Hetta upp oljan i en gryta.
2. Fräs spiskummin tills den doftar underbart.
3. Rör ner ingefära, vitlök och chili. Låt fräsa med tills löken mjuknar.
4. Rör ner tomatpuré, krossade tomater och kryddor. Låt fräsa på i ca 5 minuter tills tomatröran mörknar i färgen.
5. Häll ner kikärterna med kokvattnet. De ska inte vara helt täckt av vätska, men nästan. Behövs det mer, fyll på med vatten. Koka upp och låt sjuda i 10 minuter utan lock tills allt tjocknar till en härlig gryta.
6. Toppa med strimlad ingefära och koriander. Servera med indiskt bröd, t ex kulcha.